صفحه اصلی / جاذبه های گردشگری / مراکز اقامتی / تاسیسات اقامتی وپذیرایی

تاسیسات اقامتی وپذیرایی

از ارکان دیگرسفرخواه مسافران امروزی که از آنان به عنوان گردشگر یاد میشود یا مسافران قدیم که جهانگرد نامیده می شدند بعد از صنعت حمل و نقل اتراق یا بیتوته کردن می باشد. مشخص است هنگامی که یک سفرتحت هر عنوان و دلیلی در حال انجام می باشد بجز مسافرت های یک روزه که در آن مسافر به محل سکونت خویش بر می گردد نیاز به اماکنی جهت استراحت داشته که در اینجا به اختصار به تاریخچه سکونتگاه ها در هنگام سفر می پردازیم.

۱-کاروانسرا: قدیمی ترین اماکن اقامتی در تاریخ سفرها کاروانسرا می باشند. این اماکن که معادل واژه عربی رباط می باشد با توجه به وسعت سرزمین ها و تعدد سفرها یا وجود راه های ارتباطی طولانی نظیر جاده ابریشم بسته به شرایط جغرافیایی یا عوامل دیگر در کنار جاده و مسیرهای مشخص ساخته می شدند. از مهمترین این نوع از اقامتگاه ها کاروان سراهای عباسی می توان نام برد که به فرمان شاه عباس تعداد ۹۹۹ باب از آنها ساخته شد.
با گسترش روز افزون تکنولوژی و تغییرات اساسی در زندگی انسان و پیرامون آن و افزایش سفرها وبه تبع آن رشد گردشگری این گونه از اتراق گاه ها و اماکن بعنوان آثار باستانی قلمداد گردیده و جای خود را به اماکن مدرن دیگری داده است که می توان به شرح زیرعنوان نمود

۱-مسافرخانه:ابتدایی ترین و ارزان ترین واحدهای اقامتی هستند که درآن ها معمولا مسافران و گردشگران تنها یک تخت در اطاق های بزرگ را جهت استراحت انتخاب می نمایند. در اینگونه از اقامتگاهها تمامی امکانات نظیر سرویسهای بهداشتی. آشپزخانه.حمام بصورت اشتراکی استفاده میگردد. شاید از آن جهت که ارزانترین نوع اقامت در سفر می باشد معادل لغت هاستل در زبان انگلیسی دانست.

۲-مهمان پذیرها:دومین نوع از اقامت گاههای سفر از نظر امکانات و هزینه می باشند. در این نوع از اقامتگاه ها که متشکل از چندین اتاق و امکانات مشترکی نظیر حمام.آشپزخانه. مسافرانی اقامت دارند که قصد دارند هزینه کمتری جهت اقامت پرداخت نمایند.
۳-متل: به واحدهای اقامتی خارج از شهرها که در کنار جاده های اصلی ساخته می شوند اطلاق می گردد. در این گونه از اقامت گاهها امکانات مناسبتری نسبت به دو گزینه فوق دارند.

۴ -هتل:با افزایش سفرها و تنوع بخشی به صنعت گردشگری نیاز به اماکن مدرن و توسعه یافته به نام هتل ها که لغتی فرانسوی به معنای کاخ و مهمان خانه است پدیدار گردید.
امروزه هتلها بار اصلی اقامت گردشگران را بر عهده دارند و همه روزه شاهد گسترش تنوع در نوع خدمات و امکانات به مسافران هستیم. تا اوایل هشتاد میلادی اقامتگاهای مسافران از نظر خدمات و قیمت به مسافرخانه ویژه. ممتاز. درجه یک. اقتصادی. استاندارد. دو لوکس و لاکچری تقسیم می شدند. تا اینکه در سال ۱۹۷۹ میلادی سیستم رده بندی جدیدی در سوییس ابداع گردید که امروزه به سیستم آلمانی معروف می باشد. در این نوع از رده بندی بجای واژه های مختلف از ستاره استفاده گردیده است که تعداد ستاره ها بسته به نوع خدمات و ساختار هتل به آن اعطا میگردد.این ستاره ها توسط موسسه هورتس آلمان به هتل ها اعطا می گردد واز یک ستاره تا هفت ستاره طبقه بندی می شود.
امروزه هتل ها از نقطه نظر موضوعی نیز به انواع مختلفی تقسیم می گردد که شامل هتلهای تجاری. هتل های کنفرانس.هتل های بازیهای شبانه. هتل مالکیت اشتراکی. هتل مسکونی.هتل سوپر لوکس. هتل بزرگ.هتلهای تمام سوییت.هتل های ریزورت.هتل آپارتمان ها. البته به نوع سفرها امروزه مسافران از اماکن دیگری نیز استفاده میکنند که بیشتر این اقامت گاهها در مسافرت های داخلی مورد استفاده قرار میگیرند. که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱-کمپ:که در آنها جهت اقامت از وسایلی نظیر کانکس. آلاچیق. یا چادر استفاده می گردد.
۲-زائرسرا.که در گردشگری مذهبی به اماکن اقامتی زائران اطلاق میگردد. که می تواند شامل واحدهایی نظیر اتاق یا کانکس با خدمات اشتراکی باشند. این نوع از اماکن در بین راه های منتهی به شهرهای مذهبی یا داخل شهرهای مذهبی قرار دارند.
۳-کاروان:یا ون که عبارت است از کانکس متحرکی که نیروی تحرک خود را با استفاده از خودرو کسب می کند این نوع از مسافرتها بیشتر در تعطیلات اخر هفته مورد استفاده قرار می گیرد.
۴-چادر:که ساده ترین و ارزانترین نوع اقامت در عین حال فاقد هرگونه امکانات اولیه رفاهی می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.