تاریخ گردشگری

سفر را می توان پدیده ای به قدمت تاریخ بشر دانست که در پیوندی ناگسستنی با زندگی انسان در طول زمان قرارداشته است.انسان ناخواسته در طول زندگی بنابرمقتضیات زندگی وانگیزه های متفاوت همواره شیوه هایی از گردشگری را متجلی می ساخته است بدون آنکه خود برانجام آن آگاهی داشته باشد.شاید بتوان گفت قدیمی ترین جابجایی انسان سفرهایی بوده است که برای برگزاری آیین های مذهبی در بین اقوام و ادیان مختلف وجود داشته است.
با اختراع پول؛خط میخی و چرخ توسط سومریان در ۴۰۰۰سال پیش از میلاد دوران جدیدی در قالب وتعدد سفرها به وقوع پیوست.از این تاریخ سفرهای بازرگانی و اکتشافی نیز به مجموعه سفرهای بشری افزوده گردید.ایجاد و گسترش شبکه راه های زمینی در ۲۰۰۰سال پیش از میلاد درجزیره کرت عاملی در جهت توسعه سفر در بین انسان گردید.مقارن همین زمان در مشرق زمین اولین کاروانسراها که در مسیر راه های بازرگانی قرار داشتند شروع به احداث شده امری که بعدها با ظهور جاده ابریشم در حدود ۲۰۰۰سال پیش از میلاد باعث رونق و شکوفایی بسیاری گردید که آثارآن تا بحال نیز باقی مانده است.با گسترش فنون مختلف انسان وآموختن فن کشتی سازی در ۸۰۰قبل از میلاد توسط فینیقی ها سفرهای دریایی در جهت انجام سفرهای بازرگانی؛اکتشافات و جنگ های مختلف در دسترس انسان قرار گرفت.
از این زمان دوران طلایی سفرها آغاز می گردد.سفرهایی که به دلایل گوناگون نظیر شرکت در بازیهای المپیک در ۷۷۶قبل از میلاد که از تمام ملل آن زمان در سرزمین های مختلف به افتخار زئوس خدای خدایان یونانی هر چهارسال یکبار انجام می گرفت. یا سفرهای دیگری نیز که توسط یونانیان آن زمان در حال انجام بوده است که در آن برای تفریح و استراحت به مناطق دارای چشمه های اب گرم و معتدل سفر می نمودند چرا که معتقد بودند آسایش و تفریح و استراحت عامل سلامتی و بهبود دهنده بیماری های مختلف می باشد که بعدها توسط رومیان نیز دنبال گردید و امروزه شاخه ای از گردشگری بنام گردشگری سلامت می باشد.
اما تاریخچه گردشگری را می توان در قرن نوزدهم میلادی یافت آنجا که اولین باردر سال ۱۸۵۰توسط توماس بنت با ارائه بسته سفر بصورت سازمان یافته به ارائه خدمات متنوع به گردشگران می پرداخت امری که با رابرت اسمارت در ۱۸۲۲ بعنوان کارگزار کشتی بخار و توماس کوک در سال ۱۸۴۱آغاز گردیده بود.
شروع آغازین گردشگری مدرن را می توان از سال ۱۹۰۸ با طراحی خودرو فورد مدل تی توسط هنری فورد در آمریکا دانست.با این اختراع تحول بنیادین در سفرها به واسطه ایجاد امنیت؛ارزانی؛سرعت و رفاه در نتیجه بهبود سیستم های حمل و نقل و آغاز گردید.گردشگران آن زمان را که می توان نسل اول گردشگران نامید بیشترین سفرها را به مراکز سواحل برای اوقات فراغت و استراحت انجام می دادند.با آغاز جنگ جهانی اول و دوم از روند رو به رشد گردشگری که از ابتدای قرن بیستم آغاز گردیده بود تا حد زیادی کاسته شد تا اینکه در سال ۱۹۴۵وپایان این جنگها فصل نوینی در گردشگری بصورت انبوه گشوده شد.ظهور تکنولوژی های گوناگون و تحت تاثیر قرارگرفتن زندگی انسان از آن نتیجه مستقیمی در گسترش گردشگری به واسطه افزایش شهرنشینی؛افزایش اوقات فراغت و افزایش درآمد مردم در برداشت.
اختراع وسایط حمل ونقل جدید و ایمن مانند هواپیمای جت واولین پروازبین قاره ای آن در سال ۱۹۵۹؛تولید قطارهای سریع السیر وکشتی های کروز علاوه بر تنوع بخشی در وسایط نقلیه به عنوان عاملی مهم در ایجاد سرعت در زندگی انسان ماشینی آن دوران بود. این تاریخ را می توان ظهور نسل دوم گردشگری دانست که گردشگران از هر طبقه وقومیتی برای بازدید از مناطق مختلف در دنیا سفرمی نمودند. علاقه این گردشگران نیز تغییر یافته بود. بیشترین علاقه مندی آنان در آن زمان برای بازدید از مکان های تاریخی و آشنایی با فرهنگ های متفاوت بود که از آن به گردشگران فرهنگی می توان نام برد.
هم زمان با این تحولات شگرف در عرصه تکنو لوژی موج استقلال طلبی در کشورهای مستعمره نشین نیز فزونی یافت.با به رسمیت شناخته شدن این کشورهای تازه مستقل شده از سوی سایر کشورها ی دنیا موج جدیدی از گردشگران خصوصا از کشورهای آفریقای و آسیایی به راه افتاد.بسیاری از بومیان در این کشورها که تا قبل از این بیشترین جابجای هایشان از نوع مهاجرت برای اشتغال(برده داری نوین)به کشورهای استعمارگرخودشان داشتند با آزادی وپیشرفت نسبی پس از استقلال راهی مقاصد نوکه در پی این تغییرات بوجود آمده بود گردیدند.هرچند که عمده سفرهای آنان در جهت آموزش و کاربود. مزیت دیگر این رهایی شناخته شدن آنها به عنوان مکان های جاذبه های بکربود که تا آن زمان به دلیل ممانعت از سفر از سوی کشورهای استعمارگر برآنان اعمال گردیده بود که می توان ازبرخی کشورهای آفریقایی و کشورهای واقع در قاره آمریکا وآسیای شرقی و جنوب شرقی آن نام برد.کشورهایی که بعدها خو تبدیل به مقاصد برتر در صنعت گردشگری گردیدند.
اواسط سال های میانی دهه هشتاد جهان شاهد جهشی بزرگ و یکباره در پی تحولات سیاسی و اقتصادی آن زمان بود واینبار نوبت به کشورهایی رسیده بود که از این نعمت خدادادی بهره مند بودند. تقاضای روزافزون نفت که در نتیجه صنعتی شدن در کشورهای مختلف حاصل گردیده بود باعث گردید که جمعیت فراوانی از کارگران ومتخصصان از سراسر دنیا به کشورهای نفت خیز برای استخراج آن سفر نمایند.
افزایش شهرنشینی؛افزایش درآمد سرانه جمعیت بومی در نتیجه درآمدهای نفتی وآشنایی با فرهنگ های مختلف دنیا که به دلیل حضور افراد خارجی در صنعت نفت این کشورها وتاحدی میل انسان به دیدن مناطق جدید به عواملی مهم در ایجاد انگیزه برای سفر تبدیل گردید.کشورهای جنوب و غرب واقع در قاره آسیا و شمال آفریقا را می توان در زمره این کشورها قلمداد نمود که در پی این تحولات مبادرت به سفرهای مختلفی در مانند تفریح.بازدید؛تحصیل وتجاری نمودند که عمده مقاصد این سفرها به کشورهای اروپایی و آمریکا بود.
اوایل قرن بیستم دنیا شاهد دگرگونی های عظیم در تحولات سیاسی و تکنولوژی بود. برچیده شدن ایده های کمونیستی در کشورهایی که اصطلاحا بلوک شرق بر آنان اطلاق می گردید وایجاد آزادی های مدنی و فردی درآن جوامع که بنام درهای باز نیز گفته می شود باعث بوجود آمدن بازارهای گردشگری بزرگ و بسیار متنوعی در آن کشورها گردید.با بروز این تحولات جمعیتی معادل یک چهارم از کل جمعیت جهان و مساحتی حدودا با یک پنجم از مساحت مناطق قابل زیست که تحت حاکمیت این کشورها بود به فرصتی بالقوه تبدیل و امکانات فراوانی اعم ازجمعیت و جاذبه را به صنعت گردشگری اهدا نمود.
فن آوری های نوین نیز نقش موثری در تاریخچه صنعت گردشگری از خویش برجای گذاشته اند.پیدایش کامپیوتر و خدماتی که در بستر این پدیده نو ظهور به بشریت ارائه نمود نیز می توان سرآغازی بر خدمات مدرن به گردشگران دانست. این خدمات که به دو گونه به گردشگران شامل معرفی مناطق و جاذبه های گردشگری وکمک به سفری راحت از طریق رزرواسیون خدمات سفر شامل (حمل و نقل و اقامت و راهنمایی) یاری می رساند بعنوان یکی از عوامل مهم توسعه صنعت گردشگری نیز شناخته می شود.
توسعه اقتصادی شتابنده در کشورهای مختلف دنیا مانند مناطق شرقی و جنوب شرق آسیا با جمعیت انبوه قریب به یک پنجم جمعیت دنیا که درآن مناطق زندگی می نمایند که دارای فرهنگهای مختلف می باشند در کنار جاذبه های بدیع تاریخی و طبیعی آن مناطق نیز به عنوان عواملی در بوجود آوردن تاریخچه گردشگری خصوصا در دوران مدرن تر آن باشد.
مجموعه این دستاوردهای علمی؛تاریخی و اقتصادی در کنار عزم دولتها در توسعه صنعت گردشگری جهت استفاده از منافع مادی حاصل ازبازار گردشگری یا تلاش در جهت شناساندن فرهنگ و تمدن کشورهای خود باعث بروز فصل نوینی در تاریخچه صنعت گردشگری باشد.عصری که می توان از آن به دوره طلایی در تاریخ صنعت گردشگری ازآن یاد نمود.
آمارهای منتشرشده از سازمان جهانی گردشگری نیز موید این نکته می باشد که صنعت گردشگری و پدیده سفر به یک ضرورت برای بشر امروزی تبدیل گردیده است که می تواند به دلایل متفاوتی این امر به وقوع بپیوندد.اما آنچه که می توان به عنوان خاتمه این تاریخچه داشت بیان این واقعیت است که گردشگری را می توان عملی دانست که بطورموثری با سطح فرهنگ و اقتصاد و سیاست یک کشور در رابطه ای مستقیم قرار داشته امری که از دیرباز تا کنون نیز وجودی کاملا مشهود در پیدایش و گسترش سفر و بوجود آمدن انواع مختلفی از سفرها در جهان و دوران کنونی داشته است و بسیار بدیهی می نماید که تاریخچه صنعت گردشگری برای آیندگان نیز این دوران به شگفتی دوران سومریان و ماقبل آن باشد و این مهمترین ویژگی از تاریخ می باشد که با انسان در حال تغییر و روزآمد شدن می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.