صفحه اصلی / آموزش مفاهیم گردشگری / ارتباط گردشگری باسایر علوم

ارتباط گردشگری باسایر علوم

باتوجه به ماهیت گسترده گردشگری علوم متعددی را امروزه در قلمرو فعالیت خویش مستتر نموده و این کثرت به واسطه عناصر تشکیل دهنده آن می باشد. چرا که از یک سو گردشگری در رابطه با انسان و جوامع بشری می باشد و از سوی دیگر با محیط پیوند نا گسستنی برقرار نموده است. بنابراین امروزه نمی توان گردشگری را در قالب علوم محض قرار داد بلکه باسایر علوم در جهت تفسیر و تبیین گردشگری و عواقب و نتایج آن و بهره گیری از علوم دیگر در جهت پیشرفت خود دارای تعامل می باشد
که دربطور مختصر می توان در ذیل به آن اشاره نمود.

۱-جغرافیا:
از پرکاربردترین علوم در گردشگری جغرافیا می باشد که که خود دارای دو گرایش می باشد.
۱-۱-جغرافیای طبیعی:که بر موقعیت جغرافیایی.آب وهوا.ومطالعات محیطی می پردازد
۱-۲-جغرافیای انسانی:به بررسی وتحلیل فضایی وجابجایی گردشگران و تاثیرات آن تکیه دارد.
۲-علوم سیاسی:
از آنجا که گردشگری صنعتی بین المللی می باشد و با توجه به وجود قوانین مربوط به گذرنامه و ویزا که تحت نظر مستقیم دولتها می باشد و هم چنین می تواند در مطالعات ژئوپلتیک گردشگری و اثرات سیاسی در تعامل با گردشگری باشد.


۳-باستان شناسی:
این علم در گردشگری میراث تاریخی نقش بی بدیل داشته و با کشف آثار گذشتگان کمک شایانی می نماید علاوه بر کشفیات باستان شناسی مرمت این آثار نیز که خود علمی جداگانه است در خدمت صنعت گردشگری بصورت متقابل می باشد.

۴-مردم شناسی:
روابط مهمان و میزبان. آداب و سنن و رسوم جوامع. تفاسیر فرهنگی جاذبه های گردشگری در این علم به کمک صنعت گردشگری می آید.
۵-زیست شناسی:
قلمرو این علم روابط محیط و گردشگران می باشد.
۶-اقتصاد:
سرمایه گذاری،بازاریابی،درآمد،توسعه و اشتغال در صنعت گردشگری از موارد مهم مطالعاتی در علم اقتصاد می باشد.

۷-معماری:
کاردکردی متنوع شامل طراحی هتل ها و سایر مراکز اقامتی، دکوراسیون و مبلمان شهری،طراحی شهرها،تا طراحی ساختمان از وظایف معماری می باشد که دادن جلوه های زیبای بصری از عوامل مهم در جذب گردشگراست.
۸-جامعه شناسی:
از آنجا که گردشگری ذاتا فعالیتی اجتماعی است جامعه شناسان به بررسی رفتار سفر گردشگران،وتاثیروتاثر متقابل بین جوامع گردش فرست و گردش پذیر می پردازد.
۹-آموزش:
علوم آموزشی در در کلیه ارکان گردشگری شامل هتل،حمل ونقل،جاذبه ها،نقش اساسی دارد طبیعی است که هر اندازه آموزش های مدرن در گردشگری رایج شود می تواند به جذب گردشگر کمک نماید.

۱۰-هتل داری:
صنعت هتل داری و اقامت و نقش میزبانی از ارکان گردشگری می باشد.


۱۱-حمل ونقل:
که خود صنعتی گسترده با اشکال مختلف نظیر دریایی.هوایی. زمینی و راه آهن می باشد به بررسی نوع سفر و وسیله سفر می پردازد.
۱۲-حقوق:
تصویب قوانین و آیین نامه ها اعم از داخلی و خارجی تنظیم قرار دادها. حقوق مسافران و کارگذاران سفر از وظایف ذاتی این رشته می باشد.
۱۳-ارتباطات:
که نقش اطلاع رسانی.تبلیغات.و ارتباط در سطوح مختلف را مورد بررسی قرار می دهد.
۱۴-کشاورزی:
از آنجا که کشاورزی وظیفه ذاتی روستاییان می باشد و محل آن در روستاها می باشد علاوه بر گردشگری روستایی که از زیر شاخه های علم گردشگری نیز می باشد از دیدگاه کشت محصولات کشاورزی مورد پسند ونیاز گردشگران قابل توجه است.
۱۵-تاریخ:
شناسایی سوابق تاریخی اماکن.تاریخ جوامع میزبان.تطبیق تحولات تاریخی. تحلیل تاریخی جاذبه های گردشگری از خدمات این علم به صنعت گردشگری می باشد
۱۶-بهداشت و درمان:
کنترل انواع بیماری ها. مراقبت از بهداشت محیط.درمان.از مصادیق این علم در صنعت گردشگری می باشد.
۱۷-استاندارد:
اگرچه تا کنون استاندارد سازی در زمینه گردشگری صورت نگرفته است اما در سایر علوم نظیر هتل داری.حمل ونقل وبیشتر علوم وابسته به آن از استانداردهای مختلفی بهره می برند.
۱۸-هنر:
موزه ها.گالری های هنری .مراسم های هنری مختلف. جشمواره های هنری. هنرهای متجلی در صنایع دستی از موارد عمده جذب گردشگران می باشد.
۱۹-علوم امنیتی و انتظامی:
امنیت یکی از اساسی ترین نیازهای صنعت گردشگری می باشد از طرفی برقراری نظم در مکان های مورد استفاده گردشگران.صدور روادید.از خدمات این علم به گردشگری می باشد.
۲۰-مدیریت:
تعاملی سازنده و سازمانی بین مدیریت گردشگران و تورها. هتل ها. جاذبه ها و حمل ونقل از اثرات مثبت استفاده از علم مدیریت در گردشگری وجذب بیشتر گردشگران می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.