جاذبه ها

عامل مهم دیگر در بوجود آمدن سفر نقش جاذبه می باشد در حقیقت می توان رکن سوم از عوامل تعیین کننده وسازنده گردشگری را عامل جاذبه دانست.
جاذبه در گردشگری را می توان را به صورت ذیل تعریف نمود
مجموعه ای از عوامل بوجود آورنده وبرانگیزاننده انسان برای سفر به یک منطقه جهت ارضاء روحی و روانی و به تبع آن بوجود آمدن احساس آرامش در انسان دانست.
لازم به ذکر است این تعریف دارای مفاهیم کلی می باشد و تمام نیازهایی که انسان را وادار به انجام سفر می نماید در برمی گیرد وهم چنین نوع محیط نیز در آن بصورت کلی بیان گردیده است.
بطور کلی جاذبه را می توان از دو دیدگاه مورد بررسی قرار داد
۱-از نظر ماهیت
۱-۱-ملموس:از آن جهت که تمامی عناصر تشکیل دهنده آن قابل رویت و در تماس مستقیم انسان قرار دارد مانند عناصر طبیعی همچون کوه،آبشاریا میراث تاریخی یک مکان
۲-۱-غیر ملموس:این نوع از جاذبه ها در طی قرنهای متمادی بوجود آمده است مانند آداب ورسوم در یک منطقه که امروزه باعث جذب گردشگران علاقه مند به این گونه از گردشگری شده است. جشنواره ها،کارناوال های شادی،را می توان در زمره جاذبه های غیر ملموس دانست.
۲-از نظر ساختار
دربررسی از نوع ساختار مفاهیمی مانند نوع عناصر تشکیل دهنده آن و عوامل سازنده آن مورد توجه قرار می گیرد. در این شیوه از بررسی سه عامل در تعیین ساختار یک جاذبه دارای نقش می باشند که می توان به شرح ذیل عنوان نمود
۲-۱-طبیعی:جاذبه های طبیعی جاذبه هایی هستند که در ساخت آنها انسان هیچ گونه نقشی نداشته است و درطی میلیونها سال به وجود آمده اند.
این جاذبه ها براساس عوامل طبیعی مانند زمین شناسی همچون:
۲-۲-پدیده آتشفشان (VOLCANIC)که باعث بوجود آمدن کوههایی با منشاء آتشفشانی گردیده است.یا بر اثر فوران های گدازه های آتشفشانی موجب به وجود آمدن جزایر مختلفی گردیده است.
۳-۲-کوهزایی:این فرآیند در نتیجه فعایت هایی نظیر فشار صفحات قاره ای،چین خوردگی زمین یا فعالیتهای اتشفشانی که در سطح زمین به وقوع پیوسته است و امروزه باعث به وجود آمدن انگیزه در بین گردشگران برای سفر به این گونه از مناطق گردیده است.
۳-۳اقلیم: (CLIMA)وجود اقلیم های مختلف همچون اقلیم خشک،بیابانی،سرد و….تاثیری مستقیم بر پوشش گیاهی و زندگی انسانی و جانوری گذاشته است و عامل موثری در گردشگری و انواع آن دارد.
۳-۴عوامل ژئومورفولوژیکی:که بیانگر عوامل تاثیر گذار مختلف طبیعی مانند بادها و فرسایش می باشد مانند تبیین جاذبه های مانند کلوت های شهداد یا تپه های شنی.
آب وهوا:که در تاثیر مستقیم با سایر عوارض طبیعی قرار دارد ونقش مهمی در بروز گردشگری ایفا مینماید. مانند مسافرت در زمان که شرایط آب وهوا در محل مورد گردشگر پذیر یا گردشگر فرست مساعد باشد.
۲- انسان:
نقش انسان در فرآیند تولید جاذبه های گردشگری را میتوان بصورت مستقیم وغیرمستقیم مورد نظر قرار داد. که عبارتنداز
۱٫ غیرمستقیم: انسان در طول تاریخ همواره جهت بقا به عوامل متعددی نیازمند بوده است.از آن جهت میتوان به محلی جهت سکونت نام برده همین عامل سکونت باعث ساخت اماکنی جهت زندگی یا محلی برای اشتغال باعث گردیده که امروزه مکانهایی فراوان درکره ی زمین وجود داشته باشد که از اینگونه مکانها بعنوان میراث تاریخی نام برده و هم اکنون واژه آثار باستانی را بر آنها گذارده ایم درحالیکه هدف اولیه از ساخت این بناها باقی گذاشتن در طول قرنها ویادآوری گذشتگان نبوده است.
بعنوان مثال: اهرام ثلاثه مصر که بعنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته میشود درواقع محلی برای دفن فراعنه مصر بوده است.یا دیوار چین که برای جلوگیری از هجوم دشمنان ساخته گردیده است اکنون بعنوان یکی از عجایب هفتگانه بشمار میرود. کاخها ومراکز حکومتی مانند قلعه های باستانی و مراکز زیارتی مانند آتشگاهٰ ٰ،اماکن مقدس جهت بازدید غیره (غیراز پیروان آن مرکز) جملگی از مراکزی میباشند که هدف غایی در ساخت این اماکن گردشگری نبوده است و هرکدام به منظور خاص در همان زمان ساخته شده است. اما به مرور زمان به یکی از مکانهایی تبدیل گردیده است که مورد توجه انسانهای معاصر جهت بازدید ووتماشا در راستای آشنایی با تاریخ ومیراث تمدن آن منطقه میباشد.

۲٫ مستقیم: انسان در دهه های اخیر با توجه به پیشرفت تکنولوژیکی اقدام به اماکنی نموده است که جهت جذب گردشگران از آن استفاده مینماید.

۳٫ مختلط(ترکیبی): دراین نوع جاذبه ها علاوه بر طبیعت عامل انسان نیز در بوجود آوردن آن سهیم میباشد مانند سنگ نوشته ها یا حکاکی های موجود در غارها که امروزه در نقاط مختلفی دردنیا می توان آنها را مشاهده نمود.در این اماکن علاوه بر وجود غارها جهت بازدید که بعنوان یک پدیده طبیعی محسوب می گردد وجود آثار انسانی نیز باعث جذب گردشگران گردیده است.با رشد روز افزون تکنولوژی اینگونه از جاذبه ها بیشتر گردیده است به عنوان مثال در نواحی کوهستانی با اینکه محیطی طبیعی محسوب می گردد اما با دخالت انسان در ساخت مجموعه های اقامتی و ورزشی تبدیل به جاذبه ای ترکیبی گردیده است یا با احداث سازه های منحصر بفرد مانند پل شیشه ای در چین یا ساخت جزایر مصنوعی باعث تنوع بخشی به جاذبه های گردشگری و افزایش مسافران گردیده است.یا در سالهای اخیر سفر به کره ماه نیز در میان گزینه های انتخابی گردشگران خاص قرار گرفته است.
بنابراین می توان عنوان نمود که هر اندازه انسان در توسعه تکنولوژی موفقیت بیشتری را کسب نموده تنوع بخشی بیشتری در بحث جاذبه ها پیش خواهد آمد که ماحصل آن گسترش روزافزون وهرچه بیشتر گردشگری خواهد بود.

پل شیشه ای چین

دیوار چین

یک دیدگاه

  1. ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.